site map Mapa serwisu  contact Kontakt 
 
E-mail:  
Hasło:  
 
oprogramowanie dla firmrejestracja programy dla firmzapomniałem hasła oprogramowanie dla firm aktywacja konta
 


FAQ
 
 1. Wysyłam plik JPK a serwer Ministerstwa Finansów zwraca kod błędu 415
 2. Ściągnąłem wersję dla Linuksa, ale jak ją zainstalować?
 3. Jak skonfigurować program aby kilka komputerów korzystało z tej samej bazy danych
 4. Jak mogę zakupić komercyjną wersję programu
 5. Zakupiłem komercyjną wersję, lecz nadal nie widzę jej w plikach "do pobrania"
 6. Jak pozbyć się reklam pojawiających się przy starcie programu
 7. Jak zainstalować listę obecności
 8. Mam problem którego nie potrafię rozwiązać. Co dalej?
 9. Chcę skorzystać z wydruku faktur VAT w zewnętrzenej przeglądarce WWW. Jak to zrobić?
 10. Jak dodać swój własny szablon wyglądu faktury
 11. Jak zmienić wygląd faktury VAT w zewnętrznej przeglądarce WWW
 12. Mam dystrybucję Mandriva (Mandrake) i program wypisuje że nie może połączyć się z bazą danych.
 13. Mam dystrybucję Mandriva (Mandrake) i program nie chce się uruchomić.
 14. Jakie drukarki fiskalne działają z programami LeftHand?
 15. Otrzymałem szablon do wydruku faktury, jak mogę go zaimportować?
 16. Czy jeśli po ewentualnym upgrade sprzętu zdecyduję się na zmianę systemu operacyjnego na system GNU/Linux będzie możliwy import bazy danych z programu w wersji dla Windows?
 17. Czy po zmianie systemu na GNU/Linux moja licencja na wersję Windows w jakikolwiek sposób obowiązuje, to znaczy czy będę mógł otrzymać za darmo odpowiednią wersję programu dla Linuksa?
 18. Z jakiego typu bazy danych korzysta program w wersji dla Windows i GNU/Linux?
 19. Mam dystrybucję Ubuntu i nie mogę zainstalować lub uruchomić programu LeftHand.
 20. Mam dystrybucję Ubuntu i nie mogę wydrukować dokumentów (np. faktur sprzedażowych) z wykorzystaniem wbudowanego mechanizmu wydruku, ponieważ lista wyboru drukarek jest pusta.
 21. Rozpocząłem pracę na programie LeftHand Mała Księgowość 2.5 Beta lub LeftHand Pełna Księgowość 1.7 Beta korzystając z bazy danych ze starszych wersji i nie widzę na wydruku faktury przez zewnętrzną przeglądarkę WWW numeru konta bankowego.
 22. Mam problem z uruchomieniem programów LeftHand w systemie Linux Slackware.
 23. Po pobraniu pliku z wersją instalacyjną programu LeftHand dla Windowsa (*.exe) i uruchomieniu go wyświetla się jedynie komunikat 'Error in Installer'
 24. Uruchamiam program LeftHand w wersji z reklamami i po zgodzeniu się na oglądanie reklam nic się nie wyświetla i nie można wybrać żadnej pozycji z menu
 25. Uruchamiam na Linuxie z włączonym mechanizmem SeLinux program LeftHand i nie pojawia się okno logowania do programu, a w pliku ~/ledger.log znajduje się informacja "./ledger: error while loading shared libraries: ./lib/libjs.so: cannot restore segment prot after reloc: Permission denied"
 26. Używam programu LeftHand na Windows i utworzyłem nową firmę lub zaimportowałem starą bazę danych. Podczas dodawania nowego dokumentu w "Rejestracji dokumentów" otrzymuję komunikat: "Podczas tworzenia nowego dokumentu wykryto następujące nieprawidłowości:
  - Nie zdefiniowano żadnego Archiwum
  - Nie zdefiniowano żadnych lat obrotowych ani ich okresów obrotowych.
  - Nie zdefiniowano żadnych typów dokumentów.
  - Nie zdefiniowano żadnych rejestrów VAT.
  - Nie zdefiniowano żadnych walut.
  Z powodu tych nieprawidłowości nie można utworzyć nowego dokumentu. Zdefiniuj wszystkie brakujące wartości!", pomimo tego, że mam zdefiniowane te dane.
 27. Loguję się do serwisu LeftHand na oknie logowania do programu i po wpisaniu Email'u (login'u) i hasła i naciśnięciu przycisku [Zaloguj] pojawia się komunikat " Błąd: RequestFinished, error: Host www.lefthand.com.pl not found"
 28. Loguję się do serwisu LeftHand na oknie logowania do programu i po wpisaniu Email'u (login'u) i hasła i naciśnięciu przycisku [Zaloguj] pojawia się komunikat " Błąd: RequestFinished, error: Connection Refused"
 29. Podczas wyszukiwania danych na oknach przeglądania otrzymuję komunikat o treści podobnej do: "... Can't format message 13:98 -- message file c:\Program Files\firebird.msg not found ..." lub "... Can't format message 13:98 -- message file /opt/firebird/firebird.msg not found ..." a po naciśnięciu na przycisk [OK] na oknie komunikatu pojawiają się puste wiersze w tabeli z listą pozycji.
 30. Miałem starsza wersję programu LeftHand i zainstalowałem najnowsza wersję (wyższą lub równą LeftHand Mała Księgowość 2.6-33, LeftHand Pełna Księgowść 1.8-33, LeftHand CRM, ST, EF, LO 1.5-33) i podczas uruchamiania programu pojawia się komunikat "Błędne hasło lub nazwa użytkownika" pomimo, że jestem pewny, że wpisuję właściwą wartość loginu i hasła
 31. Zainstalowałem program LeftHand na systemie Microsoft Vista i nie mogę uchomić "Control Panel" (Panelu Sterowania) - pojawia się komunikat "Windows Explores has stopped working" and "Windows Explorer is restarting".
 32. Posiadam przeglądarkę internetową Firefox w wersji 3 i wyskakuje błąd Parsowania XML podczas drukowania faktury lub faktura drukuje się jako ciąg znaków w jednej linii.
 33. Posiadam system operacyjny Microsoft Vista i mam problem z wydrukami w formacie PDF.
 34. Podczas uruchamiania instalacyjnej wersji programu LeftHand na nowej dystrybucji Linuksa pojawia się komunikat o naruszeniu ochrony pamięci [Segmentation fault].
 35. Podczas instalacji programu na nowej dystrybucji Suse, Fedora, Ubuntu z graficznym managerem okien GNOME pojawia się komunikat 'Błąd skryptu poinstalacyjnego' i po zainstalowaniu program się nie uruchamia.
 36. Aktualizowałem program LeftHand na Windows Vista lub Windows 7 i podczas instalacji Firebirda wystąpił komunikat błędu: "Podczas próby zamiany istniejącego pliku wystąpił błąd...".
 37. Chciałbym przenieść plik bazy danych programu LeftHand z obecnego komputera na nowy. Jak to zrobić?
 38. Zainstalowałem aktualizację programu LeftHand i nie mam możliwości wydruku w formacie PDF, a w starszej wersji miałem.
 39. Zainstalowałem program LeftHand na Nowym Ubuntu (Kubuntu) i po restarcie systemu, usługa serwera bazodanowego Firebird nie uruchamia się automatycznie (skutkuje to pojawieniem się komunikatu o braku możliwości połączanie się programu LeftHand z serwerem Firebird).
 40. Jak zainstalować program LeftHand na Ubuntu (Kubuntu) 32-bit.
 41. Co w przypadku kiedy mamy wyskakuje komunikat "Uruchomiono już wcześniej plugin JPK" lub "Nie można zamknąć programu, ponieważ nie zamknięto okna pluginu JPK", a plugin nie jest uruchomiony.
 42. Podczas drukowania dokumentów w pdf znacznik "Druku w pdf" jest na szaro a program został skonfigurowany i pobrany został plugin
 43. Program antywirusowy Avast zablokował program LeftHand lub rozpoznał wirusa w pliku 'detailed_accounts_arrearages.dll'
 44. Jak poprawnie zaktualizować program LeftHand na systemie Windows 7 i 8?
 45. Bezpośrednie linki do pluginów w programach LeftHand


1. Wysyłam plik JPK a serwer Ministerstwa Finansów zwraca kod błędu 415

Należy pobrać i zainstalować najnowszą wersję pluginu do wysyłki plików JPK klikając TUTAJ


2. Ściągnąłem wersję dla Linuksa, ale jak ją zainstalować?

Wersja linuksowa rozpowszechniana jest w postaci binarnego, niezależnego od dystrybucji instalatora. Po jej pobraniu na dysku otrzymamy plik z rozszerzeniem *.bin
(np. lhmk-2.3.8-linux-installer.bin). Takiemu plikowi należy nadać prawa wykonywalne. Można to zrobić klikając na nim prawym przyciskiem w graficznym managerze plików (np. Nautilus lub Konqueror) i wybierając właściwości. Tam należy zaznaczyć odpowiednie prawa ("wykonywanie", lub "execute"). Można to zrobić również z konsoli tekstowej poleceniem:

chmod a+rw lhmk-2.3.8-linux-installer.bin

Po tych czynnościach możemy normalnie uruchomić instalator klikając na nim, lub z konsoli poleceniem:
 
./lhmk-2.3.8-linux-installer.bin

Kilka dystrybucji (np. najnowsza Fedora) nie pozwala na uruchamianie plików z rozszerzeniem *.bin. Wystarczy wtedy po prostu usunąć rozszerzenie z nazwy pliku i normalnie uruchomić instalator. Instalator możemy uruchamiać z konta użytkownika. Instalacja jest bardzo intuicyjna. Po zakończeniu uruchomi się kreator ustawień bazy danych. Zwykle bezpiecznie jest pozostawienie w nim ustawień domyślnych. Na koniec użytkownik zostanie poproszony o hasło użytkownika root aby zainstalować bazę Firebird oraz utworzyć odpowiednie katalogi.

Do poprawnego działania baza danych Firebird wymaga serwisu xinetd. Należy upewnić się że xinetd jest uruchamiany przy starcie systemu za pomocą narzędzi konfiguracyjnych. Jednorazowo xinetd można uruchomić jako root za pomocą polecenia /sbin/service xinetd start lub /etc/init.d/xinetd start.

3. Jak skonfigurować program aby kilka komputerów korzystało z tej samej bazy danych

Program oparty jest o technologię klient-server. Możliwe jest zatem skonfigurowanie go tak aby kilka klientów korzystało z tych samych danych. W tym celu instalujemy program (lub sam serwer bazy danych Firebird) na komputerze, który ma być serwerem (na którym mają być przechowywane dane). Instalujemy program na stacjach klienckich. Na klientach uruchamiamy program i w okienku logowania klikamy "Ustawienia". Jako adres serwera wpisujemy numer IP naszego serwera (np. 192.168.1.1), jako ścieżkę do bazy wpisujemy PEŁNĄ ścieżkę do pliku lh.gdb na serwerze (czyli np. w standardowej linuksowej instalacji będzie to: /home/lefthandDB/lh.gdb). W przypadku Windows ścieżka również musi być pełna, czyli np. c:program fileslefthandMKdblh.gdb. Po takim skonfigurowaniu klientów program jest gotowy do działania na wszystkich stanowiskach.

4.  Jak mogę zakupić komercyjną wersję programu

Wersję komercyjną można zamówić za pośrednictwem naszej strony internetowej. Najpierw należy założyć konto. Następnie należy złożyć zamówienie klikając opcję "Zamów teraz". Po zamówieniu użytkownik będzie miał możliwość pobrania programu z naszej strony zaraz po otrzymaniu przez nas potwierdzenia dokonania przelewu.

5.  Zakupiłem komercyjną wersję, lecz nadal nie widzę jej w plikach "do pobrania"

Wersje komercyjne programów dostępne są jedynie dla użytkowników którzy mają komercyjną licencję oraz mają prawo do pobierania uaktualnień (czyli posiadają ważny klucz rejestracyjny). Dostęp do nich możliwy jest wyłącznie po zalogowaniu się za pomocą opcji "Pokaż pliki" (w prawym górnym rogu strony internetowej). Jeśli  nadal nie widać odpowiednich plików oznacza to, że nie dostaliśmy jeszcze potwierdzenia przelewu (przy zakupie nowej licencji), lub skończyło się prawo do pobierania uaktualnień.

6. Jak pozbyć się reklam pojawiających się przy starcie programu.

Jedynym sposobem na pozbycie się plansz reklamowych i bannerów jest zakupienie wersji komercyjnych 

7. Jak zainstalować listę obecności

Najpierw najlepiej zainstalować panel administracyjny. Instaluje się go dokładnie tak jak inne nasze programy. Można również skorzystać z ich bazy danych (po zainstalowaniu zmienić ustawienia w okienku logowania).
Gdy już mamy panel administracyjny instalujemy klienta. Instalacja jest standardowa. Natomiast klienta trzeba jeszcze odpowiednio skonfigurować. W jego ustawieniach wpisujemy adres IP serwera bazy danych na którym się będziemy zapisywać, oraz ścieżkę do pliku z danymi firmy (NIE DO PLIKU lh.gdb, LECZ DO lh_symbol_firmy.gdb).
W panelu administracyjnym dodajemy nowego użytkownika, którego wpisy chcemy notować. Domyślnie dodany jest użytkownik admin z pustym hasłem. Wersja demo obsługuje dwóch użytkowników (łącznie z administratorem)

8. Mam problem którego nie potrafię rozwiązać. Co dalej?

W przypadku specyficznych, indywidualnych problemów można  korzystać z email-owej pomocy technicznej pisząc na adres support@lefthand.com.pl. Support dotyczy tylko wersji komercyjnych.  W mailu należy podać email który jest wykorzystywany do logowania na naszej stronie. Nie świadczymy pomocy technicznej dla wersji z reklamami.

9. Chcę skorzystać z wydruku faktur VAT w zewnętrznej przeglądarce WWW. Jak to zrobić?

Aby korzystać z zewnętrznej przeglądarki WWW do drukowania faktur VAT należy włączyć ustawienia globalne, wybrać zakładkę "Faktury VAT" i zmienić system wydruku na "Zewnętrzna przeglądarka WWW". Następnie należy skonfigurować przeglądarkę z której chcemy korzystać. W ustawieniach globalnych należy wybrać opcję "Ustawienia przeglądarki" i w pole "Klient WWW" wpisać ścieżkę do pliku wykonywalnego przeglądarki. Na przykład dla Windows może to być "c:program filesmozilla firefox irefox.exe %1" ("%1 na końcu jest konieczny!!!") i zapisać ustawienia.
W przypadku Linuksa zwykle wystarczy wpis: "mozilla %1" lub "firefox %1", chyba że przeglądarka zainstalowana jest w innym, niestandardowym miejscu, wtedy należy wpisać pełną ścieżkę.
Najlepsze efekty wydruku i największe możliwości konfiguracji otrzymamy korzystając z przeglądarek Mozilla lub Firefox, aczkolwiek program działa również z Internet Explorer'em 6.0. Po zmianie ustawień, przy próbie wydruku faktur pojawia się dodatkowa opcja z wyborem szablonu XSLT (program obsługuje  wiele różnych szablonów - również szablony użytkownika). Od tej pory wszystkie faktury VAT będą wyświetlane w zewnętrznej przeglądarce z której możemy je wydrukować.
 

10. Jak dodać własny szablon wyglądu faktury VAT
Obsługa wielu szablonów dostępna jest wyłącznie przy korzystaniu z zewnętrznej przeglądarki. W tym wypadku należy wgrać przygotowany wcześniej plik szablonu (koniecznie z rozszerzeniem *.xsl) do katalogu units/invoice/xslt - faktura VAT, units/invoice/xslt/correction - korekta. Wtedy przy wydruku nasz szablon powinien już być widziany przez program.

11. Jak zmienić wygląd faktury w zewnętrznej  przeglądarce WWW
Ten system wydruku oparty jest o technologię XML+XSLT. Polega to na generowaniu strony WWW z danych zawartych w pliku XML na podstawie szablonu (pliku XSLT).  Przy wydruku faktury generowany jest plik XML z jej danymi. Zapisywany jest w katalogu instalacyjnym programu pod nazwą invoice.xml lub correction.xml (korekta). Następnie przeglądarka korzystając z szablonu XSLT wybranego przez użytkownika przekształca ten plik do html'a. Stworzenie nowego szablonu sprowadza się do napisania nowego pliku XSLT. Jest to ogólnie przyjęty standard. W sieci można znaleźć wiele tutoriali opisujących generowanie stron HTML z XML na podstawie XSLT. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. Można również zlecić naszej firmie wykonanie odpowiedniego szablonu XSLT z indywidualnymi wymaganiami.


12. Mam dystrybucję Mandriva (Mandrake) i program wypisuje że nie może połączyć się z bazą danych.
W najnowszej wersji Mandrake (Mandriva) w domyślnej instalacji nie jest instalowany pakiet "xinetd" który odpowiedzialny jest  za uruchamianie usługi bazy danych Firebird. Aby program działał poprawnie należy ten pakiet zainstalować, oraz uruchomić jego usługę poleceniem '/etc/init.d/xinetd start" (z konta root), lub zrestartować system.

13. Mam dystrybucję Mandriva (Mandrake) i program nie chce w ogóle się uruchomić
Program korzysta ze starszej wersji biblioteki standardowej, która domyślnie w Mandrake nie jest zainstalowana. Należy doinstalować pakiet libstdc++5 i ponownie zainstalować program.

14. Programy LeftHand Mała Księgowość i LeftHand Pełna Księgowość były testowane z następującymi modelami drukarek fiskalnych :

Posnet Thermal z protokołem 2.02 (oraz starsze, z protokołem 1.02)
Posnet Thermal 5V LED
Posnet Thermal FV (obsługująca oba protokoły Thermal i Posnet)
Posnet Thermal HS FV EJ (obsługująca oba protokoły Thermal i Posnet)
Novitus VIVO
Novitus VENTO
Novitus DEON
INNOVA Profit EJ
ELZAB Mera
ELZAB Omega

15. Otrzymałem szablon do wydruku faktury, jak mogę go zaimportować?
Szablony do wydruku faktur przez przeglądarkę zewnętrzną znajdują się w katalogu ./units/invoice/xslt/, natomiast przez system wbudowany w katalogu ./units/invoice/tmpl/ - obie ścieżki są względem katalogu z zainstalowanym programem. W przypadku szablonu do zewnętrznej przeglądarki (xslt) wystarczy umieścić plik w katalogu ./units/invoice/xslt/ natomiast w przypadku systemu wbudowanego trzeba pliki podmienić.

16. Czy jeśli po ewentualnym upgrade sprzętu zdecyduję się na zmianę systemu operacyjnego na system GNU/Linux będzie możliwy import bazy danych z programu w wersji dla Windows?
Tak. Służy do tego opcja ,,importuj firmę'' znajdująca się na oknie logowania. Należy zapisać w bezpiecznym miejscu plik z bazą danych firmy (lh_nazwa_dirmy.gdb) a następnie zaimportować go wymienioną opcją w w systemie Linux. Przejście z Linux na Windows jest także możliwe; import odbywa się analogicznie.

17. Czy po zmianie systemu na GNU/Linux moja licencja na wersję Windows w jakikolwiek sposób obowiązuje, to znaczy czy będę mógł otrzymać za darmo odpowiednią wersję programu dla Linuksa?
Tak. Licencja obejmuje wszystkie systemy operacyjne na których działają nasze programy. Wszystkie wersje bez reklam są gotowe do pobrania po zalogowaniu się na stronie, natomiast wersje z reklamami są dostępne pod adresem : http://lefthand.com.pl/pl/files

18. Z jakiego typu bazy danych korzysta program w wersji dla Windows i GNU/Linux?
We wszystkich wersjach programów używamy bazy danych Firebird SQL 1.5.2, lub 1.5.1 zarówno Classic Server jak i Super Server. Więcej informacji na temat tej bazy danych można znaleźć pod adresem : http://firebird.sourceforge.net/

19. Mam dystrybucję Ubuntu i nie mogę zainstalować lub uruchomić programu LeftHand.
Do poprawnego zainstalowania i skonfigurowania programów serii LeftHand na systemach Linuxowych wymagane jest istnienie konta użytkownika "root". Po zainstalowaniu dystrybucji Ubuntu domyślnie użytkownik "root" nie jest aktywny. Należy zatem pod Ubuntu wejść do menu "System->Administracja->Użytkownicy i grupy", podać hasło dla użytkownika utworzonego podczas instalacji, zaznaczyć opcję "Wyświetlanie wszystkich użytkowników i grup", a następnie zaznaczyć pozycję użytkownika "root" i nacisnąć przycisk "Ustawienia". Na zakładce "Konto" należy zmienić hasło na własne, a na zakładce "Uprawnienia użytkownika" zaznaczyć wszystkie pozyje. Aby móc poprawnie uruchomić program LeftHand wymagane jest dodatkowo zainstalowanie  w systemie biblioteki "libstdc++5".

Na nowych dystrybucjach Ubuntu od 6.06 istnieje konieczność zmodyfikowania skryptu instalacyjnego serwera bazy danych Firebird. W tym celu należy:
- wejść do podkatalogu FB w katalogu z zainstalowanym programem LeftHand
- wejść do podkatalogu scripts i otworzyć do edycji skrypt "postinstall.sh"
- odnaleźć linię rozpoczynającą się od polecenia "useradd"
- zamienić w tej linii parametr -M na -m
- zapisać zmiany w pliku "postinstall.sh"
- przejść do katalogu z zainstalowanym programem LeftHand i uruchomić skrypt "wizz.sh"

20. Mam dystrybucję Ubuntu i nie mogę wydrukować dokumentów (np. faktur sprzedażowych) z wykorzystaniem wbudowanego mechanizmu wydruku, ponieważ lista wyboru drukarek jest pusta.
Zasadniczo CUPS automatycznie generuje plik "printcap", by zapewnić zgodność z programami  odczytujacymi kolejki wydruku właśnie z tego pliku. Problem w tym, że w konfiguracji CUPS w Ubuntu (/etc/cups/cupsd.conf) opcja konfiguracyjna odpowiedzialna za to jest w postaci:
Printcap /var/run/cups/printcap co każe generować ten plik w niestandardowym miejscu (/var/run/cups).
Do poprawnej pracy wystarczy oczywiście zmiana na: Printcap /etc/printcap Aby mieć pewność, że plik "printcap" znajduje się w poprawnym miejscu można go z poziomu użytkownika "root" przekopiować z katalogu /var/run/cups/ do /etc poleceniem:
cp /var/run/cups/printcap /etc/ a następnie zrestartować usługę "cupsys" wykonując z poziomu root'a polecenie:

 /etc/init.d/cupsys restart

21. Rozpocząłem pracę na programie LeftHand Mała Księgowość 2.5 Beta lub LeftHand Pełna Księgowość 1.7 Beta korzystając z bazy danych ze starszych wersji i nie widzę na wydruku faktury przez zewnętrzną przeglądarkę WWW numeru konta bankowego.
Ze względu na zmianę sposobu obsługi kont bankowych firmy i umożliwienie definiowania listy kont bankowych mogą wystąpić problemy z poprawnym drukowaniem numerów konta bankowych na fakturach sprzedażowych przez przeglądarkę WWW.

Wspomniany problem można rozwiązać w następujący sposób:
    - należy wejść do modułu "System->Dane firmy"
    - należy otworzyć do edycji dane firmy klikając na odpowiednią pozycję dwa razy lewym przyciskiem myszki lub naciskając na niej klawisz [Enter]
    - proszę sprawdzić czy na liście kont bankowych którakolwiek pozycja w koluknie "Waluta" nie ma wpisanej wartości 0
    - jeżeli w kolumnie "Waluta" znajduje się wartość 0, to proszę kliknąć na niej 2 razy lewym przyciskiem myszki, wybrać właściwą walutę i nacisnąć klawisz [OK] u dołu okna
    - po dokonaniu zmian proszę zapisać dane firmy (ikona [Zapisz])
    - proszę wyedytować wybraną fakturę wybierając właściwe konto bankowe
    - zalecane jest drukowanie faktur przez zewnętrzną przeglądarkę WWW, w tym celu należy w "System->Ustawienia globalne" na zakładce "Faktury VAT" ("Dokumenty sprzedaży") wybrać z listy "System wydruku" pozycję "Przez zewnętrzną przeglądarkę www".
    - poprawne drukowanie numerów kont bankowych na fakturach sprzedażowych za pomocą mechanizmu wbudowanego zostanie poprawione w stabilnych wersjach LHMK 2.5 i LHFK 1.7

22. Mam problem z uruchomieniem programów LeftHand w systemie Linux Slackware.
Problem z uruchomieniem programów na Linux Slackware polega na błędnej instalacji serwera bazy danych "Firebird", a mianowicie nie dodawaniu się skryptów startowych do systemu. Aby go uruchomić należy odinstalować starą instalację "Firebird" używając uninstall.sh znajdującego się w katalogu /opt/firebird/bin i ponownie zainstalować z paczki umieszczonej na stronie www.lefthand.com.pl, następnie do pliku rc.local zawartego w /etc/rc.d/ dodać następujący wpis:
# Uruchomienie serwera Firebird.
if [ -x /opt/firebird/bin/fbmgr ]; then
echo -e "\nUruchamiam Server Firebird.\n"
/opt/firebird/bin/fbmgr -start
fi

23. Po pobraniu pliku z wersją instalacyjną programu LeftHand dla Windowsa (*.exe) i uruchomieniu go wyświetla się jedynie komunikat 'Error in Installer'
Jeżeli po uruchomieniu wersji instalacyjnej programu LeftHand pod Windowsem pojawia się jedynie komunikat o błędzie 'Error in Installer', to oznacza, że jest to wersja przygotowana za pomocą wadliwie działającego systemu do tworzenia wersji instalacyjnych. Problem polega na tym, że instalator programu LeftHand nie chce się uruchomić, gdy jest startowany z katalogu zawierającego w nazwie jakieś polskie literki (w nazwie katalogu, lub w jednym z podkatalogów w ścieżce). Jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie instalatora do katalogu nie zawierającego polskich liter, najlepiej na c:\ Producent instalatora przygotowuje poprawkę i przyszłe wersje instalacyjne będą już uruchamiały się poprawnie.

24. Uruchamiam program LeftHand w wersji z reklamami i po zgodzeniu się na oglądanie reklam nic się nie wyświetla i nie można wybrać żadnej pozycji z menu
a) Najprawdopodobniej program został zainstalwany z poziomu użytkownika ROOT (administrator) a jest uruchamiany z pozimu innego, zwykłego użytkownika. Aby rozwiązać ten problem należy odinstalować program (z poziomu użytkownika ROOT uruchamiając program 'uninstall' w katalogu z programem LeftHand) i zainstalować go z poziomu zwykłego użytkownika.
b) Należy sprawdzić czy w podkatalogu /img , w katalogu z zainstalowanym programem znajdują się pliki z rozszerzeniem *.png i czy mają one prawa do odczytu dla wszystkich użytkowników. Jeżeli w katalogu tym nie ma żadnego pliku *.png to może oznaczać, że program nie został poprawnie zainstalowany. Należy odinstalować program i zainstalować do ponownie.

25. Uruchamiam na Linuxie z włączonym mechanizmem SeLinux program LeftHand i nie pojawia się okno logowania do programu, a w pliku ~/ledger.log znajduje się informacja "./ledger: error while loading shared libraries: ./lib/libjs.so: cannot restore segment prot after reloc: Permission denied"

Biblioteka libjs.so wykonuje operacje na własnym stosie i jest blokowana przez mechanizm SeLinux.
Aby nie wyłączać całkowicie mechanizmu SeLinux i móc uruchomić program LeftHand należy z poziomu użytkownika ROOT (su -) wywołać dwa polecenia:

setsebool -P allow_execheap true
setsebool -P allow_execmod true

26. Używam programu LeftHand na Windows i utworzyłem nową firmę lub zaimportowałem starą bazę danych. Podczas dodawania nowego dokumentu w "Rejestracji dokumentów" otrzymuję komunikat: "Podczas tworzenia nowego dokumentu wykryto następujące nieprawidłowości:
- Nie zdefiniowano żadnego Archiwum
- Nie zdefiniowano żadnych lat obrotowych ani ich okresów obrotowych.
- Nie zdefiniowano żadnych typów dokumentów.
- Nie zdefiniowano żadnych rejestrów VAT.
- Nie zdefiniowano żadnych walut.
Z powodu tych nieprawidłowości nie można utworzyć nowego dokumentu. Zdefiniuj wszystkie brakujące wartości!", pomimo tego, że mam zdefiniowane te dane.


Taka sytuacja ma miejsce gdy nie uruchomił się jeden z update'ów modyfikujących zawartość bazy danych. Najczęstszą przyczyną takiego problemu jest posiadanie zainstalowanego serwera bazodanowego Interbase, będącego pierwowzorem wymaganego przez programy LeftHand serwera Firebird. Proszę uruchomić menadżer zadań [CTRL]+[ALT]+[DEL] i sprawdzić na liście procesów są procesy "fbserver" i "fbguard", jeżeli nie a zamist tego widoczne są procesy "ibserver" i "ibguard", to mamy pewność, że uruchomiony jest serwer Interbase. Aby programy LeftHand działały poprawnie należy wyłączyć uruchamianie Interbase (Panel Sterowania, Interbasde Server Manager) i włączyć uruchamianie Firebird (Panel sterowania, Firebird 1.5 Server Manager) lub odinstalować Interbase i uruchomić Firebirda

27. Loguję się do serwisu LeftHand na oknie logowania do programu i po wpisaniu Email'u (login'u) i hasła i naciśnięciu przycisku [Zaloguj] pojawia się komunikat " Błąd: RequestFinished, error: Host www.lefthand.com.pl not found"

Proszę sprawdzić czy mają Państwa właściwy wpis serwera DNS w pliku: /etc/resolve.conf, lub czy sieć jest w ogóle skonfigurowana - proszę np. wywołać polecenie: ping www.lefthand.com.pl

28. Loguję się do serwisu LeftHand na oknie logowania do programu i po wpisaniu Email'u (login'u) i hasła i naciśnięciu przycisku [Zaloguj] pojawia się komunikat " Błąd: RequestFinished, error: Connection Refused"

Taki komunikat informuje o braku możliwości połączenia się z serwerem www.lefthand.com.pl. Proszę sprawdzić czy kabelek sieciowy jest poprawnie wpięty w płytę główną i czy sieć jest poprawnie skonfigurowana. Dla testu proszę wywołać polecenie: ping www.lefthand.com.pl.

29. Podczas wyszukiwania danych na oknach przeglądania otrzymuję komunikat o treści podobnej do: "... Can't format message 13:98 -- message file c:\Program Files\firebird.msg not found ..." lub "... Can't format message 13:98 -- message file /opt/firebird/firebird.msg not found ..." a po naciśnięciu na przycisk [OK] na oknie komunikatu pojawiają się puste wiersze w tabeli z listą pozycji.
    Problem jest związany z tym, że prawdopodobnie nie mają Państwo zainstalowanego serwera bazodanowego Firebird na komputerze klienckim, na którym występuje problem, a program jest skonfigurowany do pracy w układzie klient-serwer. Rozwiązanie: a) Zarówno w przypadku konfiguracji jednostanowiskowej jak i klient-serwer konieczne jest zainstalowanie serwera bazodanowego Firebird dostarczanego razem z programami LeftHand również na komputerach klienckich (w przypadku konfiguracji klient-serwer również na komputerze serwerowym). !!! Jest to spowodowane analizowaniem kodów operacji bazodanowych po stronie klienckiej a nie serwerowej. b) Podczas instalacji serwera bazodanowego Firebird dołączonego do programu LeftHand na Windowsie, należy koniecznie pamiętać o zaznaczenia opcji kopiowania biblioteki klienckiej Firebirda do katalogu systemowego - "Copy Firebird client library to directory".

30.  Miałem starszą wersję programu LeftHand i zainstalowałem najnowsza wersję (wyższą lub równą LeftHand Mała Księgowość 2.6-33, LeftHand Pełna Księgowość 1.8-33, LeftHand CRM, ST, EF, LO 1.5-33) i podczas uruchamiania programu pojawia się komunikat "Błędne hasło lub nazwa użytkownika" pomimo, że jestem pewny, że wpisuję właściwą wartość loginu i hasła

W najnowszych wersjach zmieniono zasady przechowywania ścieżek i adresów IP opisujących położenie plików z bazami danych firm. Należy uruchomić program do pierwszego okna logowania, kliknąć na przycisk [Panel administracyjny] i przejść na zakładkę "Edycja wpisów o firmach". Należy wybrać pozycję z lokalizacją pliku z bazą danych firmy i kliknąć na przycisk [Testuj wpis]. Jeżeli pojawi się komunikat "Błąd testowania. Brak pliku bazy" to znaczy, że wpis lokalizacji jest niepoprawny. W takim przypadku: w górnej tabeli należy zaznaczyć pozycję z lokalizacją bazy firmy i sprawdzić czy w kolumnie "Ścieżka" znajduje się lokalizacja poprzedzona adresem IP, np. localhost:c:\Program Files\LHMK\lh_AAA.gdb lub np. 12.122.123.124:/home/LefthandDB/lh_AAA.gdb. Jeżeli tak, to jest to błędne. Należy klinkąć na przycisk [Edytuj] i w polu "Ścieżka" pozostawić wyłącznie lokalizacja pliku firmy, np. c:\Program Files\LHMK\lh_AAA.gdb lub /home/LefthandDB/lh_AAA.gdb, a w polu "Adres ip" należy wpisać adres IP serwera, np. localhost lub 12.122.123.124 (są to oczywiście przykładowe wartości adresu IP serwera !). Po dokonaniu tych zmian należy kliknąć na przycisk [OK], a następnie na [Zapisz zmiany] i [Testuj wpis]. Jeżeli pojawi się komunikat "Testowanie przebiegło prawidłowo. Ścieżka do pliku jest prawidłowa." to znaczy, że wszystko zostało zmienione poprawnie.

31. Zainstalowałem program LeftHand na systemie Microsoft Vista i nie mogę uchomić "Control Panel" (Panelu Sterowania) - pojawia się komunikat "Windows Explores has stopped working" and "Windows Explorer is restarting".

Taka sytuacja oznacza, że najprawdopodobniej zainstalowano program LeftHand wykorzystujący serwer bazodanowy Firebird w wersji <= 1.5.3. Aby rozwiązać problem należy usunąć plik "Firebird2Control.cpl" z katalogu "C:/Windows/system32"

32. Aby móc drukować faktury w przeglądarce Firefox 3 należy w przeglądarce otworzyć stronę about:config Znaleźć klucz security.fileuri.strict_origin_policy i zmienić jego wartość z true na false. Parsowanie powinno zacząć działać, a faktury powinny się drukować prawidłowo.
Jeżeli posiadają Państwo zainstalowany dodatek do Forefoxa o nazwie 'noscript' lub inny blokujący wykonywanie skrytpów w przeglądarce, to przed rozpoczęciem drukowania należy go wyłączyć.


33. Przed zainstalowaniem pluginu PDF do programu LeftHand należy się upewnić czy katalog "apps" w katalogu z zainstalowanym programem ma uprawnienia do odczytu, zapisu i wykonywania. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat należy przeczytać instrukcję instalacji pluginu PDF na MS Vista - kliknij tutaj

34. Podczas uruchamiania instalacyjnej wersji programu LeftHand na nowej dystrybucji Linuksa pojawia się komunikat o naruszeniu ochrony pamięci [Segmentation fault].

W jednej z serii wersji instalacyjnych LeftHand użyty został program do wykonywania wersji instalacyjnych, który miał problem z obsługą bibliotek GTK. Aby poprawnie uruchomić wersję instalacyjną programu należy z linii poleceń, z poziomu zwykłego użytkownika wykonać polecenie "nazwa wersji instalacyjnej" --mode xwindow, np. LHMK-adv-2.8.5-linux-installer.bin --mode xwindow

35. Podczas instalacji programu na nowej dystrybucji Suse, Fedora, Ubuntu z graficznym managerem okien GNOME pojawia się komunikat 'Błąd skryptu poinstalacyjnego' i po zainstalowaniu program się nie uruchamia

Ze względu na zmiany wprowadzone w najnowszych wersjach gnome-terminal przed rozpoczęciem instalcji konieczne jest uaktywnienie możliwości uruchamiania programów z interfejsem graficznym w trybie konsoli. W tym celu należy z poziomu użytkownika ROOT wyedytować plik '/etc/X11/xdm/Xsession' i dodać na początku tego pliku wpis xhost local:root

36. Aktualizowałem program LeftHand na Windows Vista lub Windows 7 i podczas instalacji Firebirda wystąpił komunikat błędu: "Podczas próby zamiany istniejącego pliku wystąpił błąd...".

Aby poprawnie zainstalować aktualizację programu LeftHand i serwera bazodanowego Firebird na systemie Windows Vista lub Windows 7 należy albo zatrzymać jego usługę albo odinstalować wcześniej serwer bazodanowy Firebird razem ze starszą wersją programu LeftHand. Poprawna instrukcja instalacji aktualizacji Firebirda na tych systemach znajduje się TUTAJ.

37. Chciałbym przenieść plik bazy danych programu LeftHand z obecnego komputera na nowy. Jak to zrobić?

Aby zapoznać się z instrukcją dotycząca zasad przenoszenia pliku bazy danych programu LeftHand na nowy komputer kliknij TUTAJ.

38. Zainstalowałem aktualizację programu LeftHand i nie mam możliwości wydruku w formacie PDF, a w starszej wersji miałem.

Aby w nowej wersji można było nadal drukować dokumenty do formatu PDF należy albo przekopiować do katalogu z zainstalowanym nowym programem, do podkatalogu 'apps' cały katalog 'apps/lh_fop' z katalogu instalacyjnego starszej wersji, albo też pobrać plugin PDF ponownie z internetu. W tym celu wchodzimy do menu 'System->Ustawienia globalne' na podzakładkę 'Ustawienia przeglądarki' i klikamy na przycisk z czerwoną ikonką.

39. Zainstalowałem program LeftHand na Nowym Ubuntu (Kubuntu) i po restarcie systemu, usługa serwera bazodanowego Firebird nie uruchamia się automatycznie (skutkuje to pojawieniem się komunikatu o braku możliwości połączanie się programu LeftHand z serwerem Firebird).

Aby na nowym Ubuntu (Kubuntu) dodać usługę Firefird do automatycznego startu należy wykonać polecenie:
sudo update-rc.d firebird defaults .

40. Co w przypadku kiedy mamy wyskakuje komunikat "Uruchomiono już wcześniej plugin JPK" lub "Nie można zamknąć programu, ponieważ nie zamknięto okna pluginu JPK", a plugin nie jest uruchomiony.

Problem pojawia się wtedy kiedy proces programu został zamknięty w inny sposób niz poprzez standardowe zamkniecie programu przyciskiem zamknij. Należy wtedy wejść w System->Ustawienia globalne i skorzystać z przycisku "Czyść semafory".

41. Podczas drukowania dokumentów w pdf znacznik "Druku w pdf" jest na szaro a program został skonfigurowany i pobrany został plugin

Należy:
1) Przejść do katalogu C:\Użytkownicy(user)\\AppData\Local\Virtual Store\Program files \ \apps i usunąć folder lh_fop , katalog AppData moze być katalogiem ukrytym
2) Uruchomić program prawym przyciskiem myszy wybierając opcję "Uruchom jako administrator"
3) W programie Lefthand wejść w menu System->Ustawienia globalne->Ustawienia przeglądarki, a następnie kliknąć na przycisk z „czerwonym kółkiem” i wybrać sposób instalacji pluginu. Zapisać ustawienia globalne.

42. Jak zainstalować program LeftHand na Ubuntu (KUbuntu) 32-bit.
Instrukcja instalacji na wspomnianym systemie znajduje się TUTAJ

43. Program antywirusowy Avast zablokował program LeftHand lub rozpoznał wirusa w pliku 'detailed_accounts_arrearages.dll'
Instrukcja jak skonfigurować program antywirusowy Avast do współpracy z programem LeftHand znajduje się TUTAJ

44. Jak poprawnie zaktualizować program LeftHand na systemie Windows 7 i 8?
Zanim rozpoczniemy automatyczne aktualizowanie programu LeftHand na systemie Windows 7 lub 8 należy uruchomić go z uprawnieniami administratora, zazwyczaj wystarczy kliknąć na ikonie programu prawym klawiszem myszki i wybrać opcję "Uruchom jako administrator".
Teraz można już poprawnie zaktualizować program w oparciu o automatyczny mechanizm aktualizacyjny, który pojawia się zawsze wraz z nowymi wersjami oprogramowania.

45. Bezpośrednie linki do pluginów w programach LeftHand

Link do pluginu PDF
Link do pluginu e-Deklaracje
Link do pluginu JPK
Link do pluginu UPO

 Partner serwisu biuro rachunkowe warszawa i ząbki 
Copyright © 2018 LH Software Sp. z o.o. Sp. k. Wszelkie prawa zastrzeżone.