"
Blog tematyczny - programy księgowe dla stowarzyszeń i fundacji"
Tematy poruszane na blogu:
"Odpowiedź (1): Jak szukać i wybrać dobry i tani program księgowy dla stowarzyszeń i fundacji. Szukam programu księgowego dla stowarzyszenia lub fundacji. Księgowość stowarzyszeń, księgowość fundacji"
Kliknij tutaj i pobierz poniższy tekst w pliku PDF
Witam wszystkich poszukujących informacji w temacie „Program księgowy dla Stowarzyszeń”.
Zachęcam do poświęcenia kliku minut na przeczytanie poniższego artykułu, a być może zaoszczędzicie Państwo trochę czasu na dalsze wertowanie sieci w poszukiwaniu odpowiedniego programu księgowego dla Waszej organizacji.
Jako przedstawicielka firmy LeftHand, współpracująca z tą spółką już od ponad 6 lat polecam naszą Pełną Księgowość dla Stowarzyszeń i Fundacji. Obecnie jest to jedyny program na rynku tak dobrze dopasowany do potrzeb wszystkich organizacji pozarządowych w Polsce. Jeśli zadajecie sobie Państwo pytanie „Dlaczego akurat mam wybrać program LeftHand” to powodów jest mnóstwo, od choćby stuprocentowego dopasowania programu do potrzeb NGO-sów przez przejrzystość jego struktury do rozsądnej ceny. Na tym jednak nie koniec.
Początkowo organizacje pozarządowe mogły nabyć program do Pełnej Księgowości w wersji jak dla firm i biur rachunkowych, ale oczywiście po obniżonej wartości rynkowej. Po stronie nowego użytkownika leżało wówczas dość czasochłonne konfigurowanie programu, polegające na zmianach w planie kont, bilansie czy rachunku zysków i strat. Do tego dochodziły zmiany w polityce rachunkowości, gdyż jak wiadomo nowy program to nowe zapisy w tego typu dokumencie.
To się jednak zmieniło w miarę kolejnych zgłoszeń od księgowych z różnego typu organizacji. Postanowiliśmy więc otworzyć się na ich potrzeby. Uruchomiliśmy proces długotrwałej współpracy z naszymi dotychczasowymi klientami pracującymi na programie LeftHand od kilku lat. Dawało to pewność, że były to osoby związane ściśle z działalnością organizacji, a do tego znały nasz program od podszewki i wiedziały co jeszcze można w nim zmienić tak, aby pracowało się w nim szybciej i sprawniej. Dzięki tym działaniom od sierpnia 2013 roku w obecnej ofercie LeftHand swoje miejsce zajął nowy produkt „LeftHand Pełna Księgowość dla Stowarzyszeń i Fundacji – wersja dedykowana”
Wśród nowych udogodnień dla Stowarzyszeń i Fundacji znalazły się takie możliwości jak:
- bardzo szybkie rozpoczęcie pracy za pomocą początkowego konfiguratora ustawień
- obsługa organizacji z działalnością statutową nieodpłatną, odpłatną i gospodarczą
- możliwość definiowania nowych typów dokumentów z podziałem na realizowane projekty
- wbudowany wzorcowy plan kont dostosowany w 100% do potrzeb i specyfiki wszystkich organizacji NGO
- automatyczne generowanie deklaracji PIT i CIT w oparciu o wzorce zsynchronizowane z planem kont oraz VAT dla działalności odpłatnej lub gospodarczej
- automatyczne generowanie rachunku zysków i strat oraz bilansu (synchronizacja z planem kont) i zamykanie kont 4xx, 5xx, 7xx
- obsługa wszystkich typów dokumentów księgowych
- moduł e-Deklaracje (oszczędność pieniędzy i czasu)
- elastyczny plan kont z rozbudową aż do 10 poziomów
- elastyczne automaty księgujące, automatyczne dodawanie analityk i rozrachunków
- prosta obsługa raportów kasowych i wyciągów bankowych, szybkie importowanie elektronicznych wyciągów bankowych i ich rozliczanie
- rozliczanie operacji w walutach obcych, tabele kursowe, różnice kursowe
- zarządzanie środkami trwałymi i dokumentami ŚT (OT, LT, MT, PT, LN, MN)
- możliwość wystawiania i drukowania rachunków (działalność odpłatna) lub faktur VAT (działalność gospodarcza)
- elastyczne tworzenie wzorców okresowych PK (polisy, leasingi, prenumeraty itp.)
- obsługa umów cywilno-prawnych, list płac i kartotek pracowniczych
- możliwość eksportu raportów i danych z okien przeglądania do arkusza kalkulacyjnego
- możliwość obsługi programu za pomocą skrótów z klawiatury
Na specjalne życzenie klienta dysponujemy również „Polityką rachunkowości” dostosowaną do programu LeftHand.
Oczywiście nie spoczywamy na laurach i dokładamy wszelkich starań by każdy obecny i przyszły użytkownik naszego systemu nie czuł się pozostawiony sam sobie. Służą temu świetne materiały szkoleniowe w postaci podręcznika w PDF-ie dostępne na naszej stronie internetowej www.lefthand.com.pl (dział Pomoc / Instrukcje -> Instrukcje) oraz nasza profesjonalna pomoc techniczna. Na wszelkie pytania przesyłane e-mailem odpowiadamy tak szybko jak to tylko możliwe, w większości przypadków jeszcze tego samego dnia a nawet tej samej godziny.
Jesteśmy otwarci na różne propozycje stworzenia odrębnych funkcji o czym może świadczyć wykonana w zeszłym roku na specjalne życzenie wersja programu dla Związków Zawodowych. W najbliższej przyszłości zamierzamy podobnie rozwinąć program o dodatkowe funkcjonalności dla Stowarzyszeń Ogródków Działkowych.
Dodatkowo chciałabym nadmienić, że dotychczas współpracowaliśmy także z kilkoma organizacjami parasolowymi, które w ramach swej działalności statutowej pozyskiwały środki finansowe z UE oraz innych źródeł. Celem było sponsorowanie oprogramowania LeftHand organizacjom, których często nie stać na samodzielny zakup programu księgowego. Jest to również rada dla tych z Państwa, którzy poszukują darmowego systemu do księgowania.
Tak naprawdę wystarczyłoby zebrać grupę kilku małych organizacji w Waszym regionie, zgłosić się do jednego z Centrów Pomocy Organizacjom Pozarządowym w okolicy i zapytać, czy realizują tego typu projekty. Można też sprawdzić na stronie internetowej danego „Inkubatora” czy akurat w tym momencie nie poszukują jakichś organizacji do projektu. W naszym serwisie natomiast znajdują się listy referencyjne od organizacji parasolowych, z którymi dotychczas współpracowaliśmy i z którymi jeszcze nie raz pewnie będziemy kooperować.
Na koniec chciałabym powiedzieć, że odkąd rozpoczęłam pracę w firmie LeftHand osobiście śledziłam wszystkie procesy rozwojowe programu poczynając od wprowadzenia na rynek wyjątkowo korzystnej oferty dla Stowarzyszeń i Fundacji na wnikliwym dopasowaniu się do potrzeb klienta kończąc. To pozwala mi w pełni stwierdzić, że LeftHand zasługuje na miano przedsiębiorstwa z perspektywami na przyszłość, chętnego do wszelkiej współpracy i dbającego o interesy każdego użytkownika, zarówno obecnego jak i przyszłego. Jeżeli chcielibyście Państwo przekonać się jakie są możliwości naszego programu księgowego dla Stowarzyszeń i Fundacji to zachęcamy do wypełnienia formularza z prośbą o darmową, 35 – dniową wersję testową. Formularz ten znajduje się pod tym linkiem: program księgowy dla stowarzyszeń i fundacji.
Przekonaj się, że LeftHand to trafiony wybór!
Autor: Katarzyna Milewska
Specjalistka ds. Stowarzyszeń i Fundacji
"Odpowiedź (2): Jak wybrać program księgowy dla NGO (program komputerowy dla stowarzyszeń i fundacji)?
Kliknij tutaj i pobierz poniższy tekst w pliku PDF
Wydaje nam się czasami, że w przypadku małej lub średniej wielkości organizacji NGO (stowarzyszenie, fundacja, klub sportowy, związek zawodowy, rodzinny ogród działkowy itp.) szybciej i sprawniej poprowadzimy księgowość w arkuszu kalkulacyjnym lub na kartce papieru. W praktyce taki sposób organizacji rodzi jednak sporo problemów a czasami błędy czasochłonne do wyszukania i poprawienia. Warto zatem zastanowić się nad wprowadzeniem programu księgowego do naszej organizacji.
Programy komputerowy do prowadzenia księgowości w NGO (programy księgowe dla stowarzyszeń i fundacji) są tworzone aby w jak największym stopniu uprościć i przyspieszyć prowadzenie księgowości każdej organizacji pozarządowej. Dobry program księgowy dla stowarzyszeń i fundacji umożliwia bardzo szybkie wprowadzanie dokumentów księgowych, daje możliwość modyfikacji wzorcowego planu kont do potrzebo konkretnej organizacji NGO, umożliwia automatyczne generowanie bilansu i rachunku wyników orz deklaracji CIT.
Testując wybrany program lub chociażby zastanawiając się nad jego wyborem, powinni sprawdzić przede wszystkim czy jest prosty w obsłudze, nie posiada zbędnych funkcji i czy jest rozsądny cenowo. Najłatwiej jest po prostu zadzwonić do wybranego dostawcy oprogramowania księgowego dla NGO i zapytać jakie inne organizacje korzystają z tego programu, ile ich jest, czy można poprosić o jakieś referencje lub kontakt telefoniczny do takich organizacji. Koniecznie powinniśmy również zapytać o specjalną ofertę dla siebie, tak aby cena zakupu i koszty późniejszego utrzymania były dostosowane do możliwości finansowych Państwa organizacji.
Decydując się na prowadzenie księgowości w Państwa organizacji koniecznie musicie posiadać legalne oprogramowanie księgowe dla ngo, którego nabycie potwierdza faktura. Upewnijcie się, że wybrany program księgowy dla ngo spełnia wymogi ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia Ministra Finansów w zakresie: zasad ewidencji i księgowania, w zakresie bezpieczeństwa i sprawdzalności wprowadzanych danych oraz czy wybrany program dla stowarzyszeń i fundacji jest na bieżąco aktualizowany.
Z doświadczenia wiadomo, że im bardziej dany program jest dostosowany do potrzeb wybranej specyfiki tym lepiej, dlatego też koniecznie szukajcie Państwo programów księgowych dla NGO, które są jak najlepiej dostosowane do potrzeb specyfikacji stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji NGO. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zadzwońcie lub napiszcie maila do producenta programu dla stowarzyszeń i fundacji i pobierzcie wersję testową.
Istotne jest aby komputerowy program księgowy dla ngo posiadał co najmniej następujące funkcje:
- możliwość rozbudowy wzorcowego planu kont o potrzebne konta syntetyczne i analityczne z podziałem na odpowiednie kategorie kosztów i przychodów z rozbiciu na realizowane projekty i zadania,
- możliwość automatycznego generowania bilansu i rachunku wyników (rachunku zysków i strat) na podstawie powiązań z kontami księgowymi planu kont,
- możliwość automatycznego generowania deklaracji CIT-8, CIT-8/O i CIT-D z opcją modyfikacji wzorów wypełniania deklaracji
- możliwość automatycznego importowania elektronicznych wyciągów bankowych aby zaoszczędzić czas i wyeliminować większość potencjalnych przyczyn błędów
- możliwość eksportowania danych z raportów i zestawień oraz danych z okien przeglądania do arkusza kalkulacyjnego, tak aby można było utworzyć własne zestawienia danych
- możliwość ograniczania dostępu do wybranych użytkowników, tak aby nie wszyscy mogli wykonywać wszystkie operacje na programie księgowym na ngo.
Zazwyczaj programy księgowe są bardzo proste w obsłudze i eliminują większość pracochłonnych operacji i sprawdzeń, które wykonujemy w księgowości papierowej. Warto jednak dowiedzieć się czy producent programów księgowych dla stowarzyszeń i fundacji organizuje szkolenia z zakresu obsługi danego programu księgowego dla NGO – warto zapisać się na nie, ponieważ zazwyczaj szkolenie prowadzone jest przez specjalistę od księgowości w organizacjach pozarządowych, z którym można porozmawiać na wszystkie interesujące nas tematy. W ten sposób na pewno szybciej i łatwiej rozpoczniecie Państwo prace na programie księgowym.
Zachęcamy Państwa do skontaktowania się z firmą LeftHand, która od ponad 11 lat tworzy i sprzedaje programy księgowe dla organizacji pozarządowych i współpracuje w większością znaczących centrów skupiających różnorodne organizacje pozarządowe. Warto zadzwonić lub wysłać maila, pobrać wersję testową (demo) programu księgowego dla ngo i koniecznie zapytać o promocję cenową dla swojej organizacji :)
Autor: Katarzyna Milewska
Specjalista ds programów księgowych dla NGO
"Odpowiedź (3): Polityka rachunkowości dla Stowarzyszeń i Fundacji (organizacje NGO) – jak napisać?
Kliknij tutaj i pobierz poniższy tekst w pliku PDF
Polityka rachunkowości jest jednym z ważniejszych dokumentów organizacyjnych, który powinna posiadać każda organizacja pozarządowa (stowarzyszenie, fundacja, klub sportowy i inna organizacja NGO). Określa ona zasady księgowe przyjęte w Państwa organizacji, którymi należy się kierować podczas ewidencji operacji, rozliczaniu operacji i ujmowaniu zdarzeń na moment sporządzania sprawozdania finansowego. Polityka rachunkowości stowarzyszenia i polityka rachunkowości fundacji powinna być przygotowana przez osobę odpowiedzialną za księgowość w ścisłej współpracy z zarząd em organizacji.
Przygotowanie dokumentacji księgowej w postaci polityki rachunkowości dla NGO jest procesem odpowiedzialnym i dość czasochłonnym. Wymaga znajomości zasad księgowości, wymusza dobrą znajomość specyfiki ustawy o rachunkowości, rozporządzenia Ministra Finansów odnoście zasad księgowych w stowarzyszeniach i fundacjach. Należy również dobrze poznać algorytmy i zasady funkcjonowania programu księgowego dla stowarzyszeń i fundacji, na którym będziecie Państwo pracować w swojej organizacji.
Można oczywiście zlecić firmie zewnętrznej przygotowanie takiego dokumentu, ale wiąże się to zawsze z dość znaczącymi dodatkowymi kosztami.
Zasadniczo kompletny dokument polityki rachunkowości przeznaczony dla organizacji pozarządowych powinien składać się z następujących elementów:
a) wstęp, określa powołanie się na stosowane zasady księgowe i rachunkowe, w oparciu o które przygotowana będzie cała polityka
b) określenie miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ich składowania
c) wskazanie informacji o okresie i roku obrachunkowym przyjętych w stowarzyszeniu i fundacji
d) opisanie zasad i technicznych aspektów prowadzenia ksiąg rachunkowych organizacji NGO ze wskazaniem wszystkich składowych ksiąg
e) określenie zasad podziału kosztów i przychodów na statutowe (działalność nieodpłatna, działalność odpłatna), pozostałe i z działalności gospodarczej (jeżeli organizacja pozarządowa prowadzi działalność gospodarczą)
f) krótki opis i specyfikację planu kont i przeznaczenia poszczególnych kont księgowych
g) opis momentu i sposobu przygotowywania sprawozdania finansowego i jego składników
h) określenie w miarę szczegółowych zasad wyceny aktywów i pasywów, w tym zasad amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
i) wskazanie metod i terminów dokonywania inwentaryzacji składników majątku organizacji
j) opisanie zasad bezpieczeństwa danych, które zapewnia stosowany program księgowy dla stowarzyszeń i fundacji
Możecie Państwo pozbyć się zupełnie kłopotu wynikającego z konieczności samodzielnego lub zleconego przygotowania polityki rachunkowości dla swojej organizacji. Firma LeftHand, która tworzy programy księgowe dla stowarzyszeń i fundacji oraz innych organizacji NGO przygotowała dla Państwa, we współpracy z wieloma organizacjami pozarządowymi, kompleksowy dokument polityki rachunkowości, dostosowany do specyfiki programu księgowego „LeftHand Pełna Księgowość dla Stowarzyszeń i Fundacji”. Możecie Państwo otrzymać dokumentu polityki rachunkowości nieodpłatnie kontaktując się ze mną pod numerem telefonu (22) 427 37 18 lub pisząc na adres email „katarzyna.milewska@lefthand.com.pl”.
Zapraszam Państwa do kontaktu ze mną w tej i innych sprawach związanych z podejmowaniem decyzji o wyborze programy księgowego dla Państwa organizacji.
Autor: Katarzyna Milewska
Specjalistka ds współpracy z organizacjami pozarządowymi w LeftHand
"Odpowiedź (4): Plan kont stowarzyszenia wzór i Plan kont fundacji wzór – jak go przygotować, czy można zmieniać?
Zakładowy plan kont stowarzyszenia wzór(kliknij tutaj) | Zakładowy plan kont fundacji wzór(kliknij tutaj)
Kliknij tutaj i pobierz plan kont dla stowarzyszeń wzór i plan kont dla fundacji wzór w pliku PDF
Każdy program księgowy dla stowarzyszeń oraz program księgowy dla fundacji powinien posiadać wbudowany plan kont. Problem polega zazwyczaj na tym, że plan kont w który wyposażony jest program dla stowarzyszeń jest bardzo ogólny i należy poświęcić sporo czasu aby dostosować go do własnych potrzeb. Plan kont stowarzyszenia i plan kont fundacji powinien być zawsze opracowany zgodnie z charakterystyką funkcjonowania organizacji NGO.
Podejmując decyzję jaki program do księgowości dla stowarzyszeń zastosować w Państwa organizacji NGO koniecznie należy dowiedzieć się od sprzedawcy takiego programu księgowego czy wbudowany plan kont spełnia następujące kryteria:
- plan kont dla stowarzyszenia lub plan kont dla fundacji powinien być domyślnie ustawiony pod specyfikę tej grupy organizacji
- powinien posiadać wyodrębnione konta kosztowe podzielone na: koszty działalności statutowej odpłatnej i nieodpłatnej a jeżeli organizacja prowadzi działalność gospodarczą, to również koszty działalności gospodarczej
- konta przychodowe powinny być również podzielone na odpowiednie rodzaje działalności stowarzyszenia lub fundacji
- plan kont powinien proponować jak najprostszą ewidencję kosztową, uwzględniającą ostatnie zalecenia Ministra Finansów w tym zakresie
- oprogramowanie księgowe dla stowarzyszeń czy oprogramowanie księgowe dla fundacji powinno dawać możliwość elastycznej modyfikacji planu kont dla stowarzyszeń i fundacji w taki sposób, aby można było łatwo wyodrębnić podział na realizowane projekty lub zadania statutowe
- długość konta księgowego w planie kont oraz liczba zagłębień powinna być odpowiedni duża aby pozwalała na szczegółową ewidencję zdarzeń w organizacji NGO
Biorąc pod uwagę oprogramowanie dla stowarzyszeń/oprogramowanie dla fundacji firmy LeftHand należy wiedzieć, że posiada ono już wbudowany plan kont, który jest dostosowany w 100% do potrzeb stowarzyszenia/fundacji. Już po zakończeniu konfiguracji programu księgowego dla stowarzyszeń LeftHand pojawia się plan kont posiadający odpowiednio podzielone konta kosztowe i przychodowe na działalność statutową nieodpłatną, działalność odpłatną i w wybranej dodatkowej opcji na działalność gospodarczą. Konta kosztowe i przychodowe mają od razu ustawiony podział na realizowane w organizacji projekty lub zadania statutowe. Plan kont w programie LeftHand Pełna Księgowość dla Stowarzyszeń i Fundacji pozwala na dodanie konta księgowego aż o 9-tego poziomu zagłębienia a jego długość może mieć aż 23 znaki.
Bardzo ważną cechą, którą posiada program do księgowości dla fundacji i stowarzyszenia LeftHand jest możliwość samodzielnej, dowolnej modyfikacji wstępnego planu kont – możecie Państwo dodawać nowe konta, usuwać zbędne i modyfikować nazwy oraz symbole kont. To bardzo duża zaleta tego programu.
Dziękujemy Państwo za zainteresowanie się programem księgowym dla stowarzyszeń i fundacji firmy LeftHand. Mamy nadzieję, że ten program dla fundacji oraz program dla stowarzyszeń spełni państwa oczekiwania i potrzeby.
Zachęcam do kontaktu ze mną w celu porozmawiania o specyfice naszego planu kont i możliwościach jego zmiany.
Autor: Katarzyna Milewska
Specjalista ds Stowarzyszeń, Fundacji i innych organizacji NGO
"Odpowiedź (5): Ewidencja i rozliczanie projektów w stowarzyszeniu i fundacji - jak księgować i rozliczać projekty w stowarzyszeniach i fundacjach?
Kliknij tutaj i pobierz poniższy tekst w pliku PDF
Jednym z ważniejszych zagadnień związaniem z funkcjonowaniem stowarzyszeń i fundacji jest realizowanie określonych w statucie zadań i projektów. Odrębnym tematem jest oczywiście poszukiwanie źródeł finansowania na projekty statutowe. Załóżmy jednak, że rozpisaliście państwo projekt i zdobyliście środki finansowe. To dopiero początek :).
Od strony organizacyjnej realizacja wielu zadań statutowych lub wielu projektów w stowarzyszeniu/fundacji składa się z kilku elementów: odpowiednie ewidencjonowanie kosztów i przychodów związanych z projektami, ich rozliczanie i dostarczania danych sprawozdawczych.
Wybierając program księgowy dla stowarzyszeń i fundacji należy upewnić się jakie ułatwienia w tym zakresie on oferuje. Koniecznie powinien umożliwić definiowanie nowych typów dokumentów (operacji gospodarczych) oraz nowych archiwów (dzienników, rejestrów operacji) tak, aby możliwe było łatwe wyodrębnienie i przypisanie konkretnego dokumentu do wybranego projekt lub zadania statutowego. Ponadto plan kont dla stowarzyszeń i fundacji w wybranym programie księgowym dla ngo powinien dawać możliwość zdefiniowania odpowiedniej hierarchii kosztów i przychodów statutowych z podziałem na realizowane projekty oraz z ewentualnym dodatkowym szczegółowym podziałem na kategorie kosztów i przychodów w projekcie.
W zależności od polityki rachunkowości w zakresie kosztów albo przyjmiemy księgowanie na kontach 4 i 5, gdzie konta grupy 5 będą opisem rodzajów realizowanych projektów, albo też uprościmy księgowość stowarzyszenia i fundacji jedynie do kont grupy 4 lub grupy 5, gdzie kontami analitycznymi będą konta opisujące realizowane projekty. Biorąc pod uwagę czasochłonność i możliwość popełnienia błędów księgowych zachęcam Państwa upraszczania modelu kosztowego w Państwa organizacjach poprzez używanie tylko kont 4 lub tylko kont 5 bez księgowania równoległego.
Na wszystkie w/w potrzeby odpowiada program LeftHand Pełna Księgowość dla Stowarzyszeń i Fundacji. Pozwala on na dowolne i elastyczne definiowanie nowych typów dokumentów i archiwów (segregatorów), pozwalając tym samym na wyodrębnienie dokumentów z podziałem na projekty oraz ich późniejsze łatwe wyszukiwanie. Plan kont programu księgowego dla stowarzyszeń firmy LeftHand od razu po zainstalowaniu ma odpowiednią budowę z wyodrębnieniem podziału na realizowane projekty i zadania statutowe – możemy go oczywiście dowolnie zmodyfikować pod swoje potrzeby. Dodatkowo w programie LeftHand wzięto pod uwagę ostatnie zalecenia Ministerstwa Finansów odnośnie upraszczania księgowości w organizacjach pozarządowych – przyjęto ewidencję główną kosztów na zespole 4 z możliwością dodania na żądanie użytkownika zespołu 5.
Zachęcam Państwa do kontaktu ze mną w celu porozmawiania o szczegółach zasad rozliczania projektów i zadań statutowych w Państwa stowarzyszeniu czy fundacji na programie LeftHand.
Autor: Katarzyna Milewska
Specjalista ds doradztwa dla Stowarzyszeń i Fundacji
"Odpowiedź (6): Jak rejestrować, księgować i drukować operacje kadrowo płacowe w stowarzyszeniu i fundacji (umowa o dzieło, zlecenie, rachunek, lista płac, deklaracja PIT)?
Kliknij tutaj i pobierz poniższy tekst w pliku PDF
Do prawidłowego funkcjonowanie Państwa stowarzyszeń i fundacji oraz innych organizacji NGO potrzebni są solidni ludzie. Zazwyczaj zatrudniani są oni na umowy cywilno – prawne (umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa zryczałtowana) a rzadziej na umowę o pracę (lista płac). Zastanawiając się zatem jaki program dla stowarzyszeń czy program dla fundacji wybrać, koniecznie trzeba się upewnić czy pozwala on na rejestrowanie, księgowanie i rozliczanie spraw kadrowych i płacowych Państwa organizacji.
Minimum na co powinien pozwalać program komputerowy, który Państwo wybierzecie to:
- możliwość wystawiania umowy o dzieło krótkoterminowej i długoterminowej
- możliwość wystawienia rachunku do umowy o dzieło i zlecenie
- możliwość wystawienia umowy zryczałtowanej do 200 zł brutto
- możliwość rejestracji i rozliczania list płac
- możliwość generowania kartotek ze składnikami wynagrodzeń
- możliwość generowania deklaracji PIT dla zatrudnionych.
Zaletą dodatkową wybranego programu dla stowarzyszeń/fundacji byłoby posiadanie przez niego modułu e-Deklaracje, pozwalający na elektroniczne wysłanie deklaracji PIT. Oczywiście warto się również upewnić czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian w wyglądzie i zawartości wydruków umów i rachunków.
Program LeftHand Pełna Księgowość dla Stowarzyszeń i Fundacji to nie tylko program księgowy dla stowarzyszeń/fundacji. Zawiera on również wbudowany moduł kadrowo płacowy pozwalający w prosty i szybki sposób wykonywać potrzebne operacje. Spełnia on wszystkie opisane wcześniej wymagania. Jeżeli specyfika Państwa organizacji pozarządowej jest na tyle rozbudowana, że potrzebne będą Państwu bardziej zaawansowane operacje kadrowo-płacowe, to firma LeftHand ma również do zaproponowania dedykowany program kadrowo-płacowy o nazwie „LeftHand Kadry i Płace”, który można dowolnie konfigurować. Ten dedykowany program kadrowo-płacowy pozwala na współpracę z Płatnikiem, z modułem e-Deklaracje, umożliwia generowanie zestawień GUS, obsługuje specyfikę PFRON i w automatyczny sposób współpracuje z programem LeftHand Pełna Księgowość dla Stowarzyszeń i Fundacji.
Zachęcam Państwa do kontaktu ze mną w celu porozmawiania o Państwa potrzebach w zakresie operacji kadrowo-płacowych i księgowych w organizacji. Być może wystarczy państwu ten wbudowany, prosty moduł kadrowo-płacowy albo będziecie Państwo zainteresowani dedykowanym programem „LeftHand Kadry i Płace”.
Autor: Katarzyna Milewska
Specjalistka ds programów księgowych dla stowarzyszeń/fundacji oraz programów kadrowo-płacowych dla stowarzyszeń/fundacji